Общо 28 състезателя от 11 и 12 клас изпълниха облицовка на стена с керамични плочи с помощта на ТЕРАФЛЕКС® GOLD (Високо якостно, гъвкаво лепило за дебелослойно и тънкослойно полагане на големи и тежки облицовъчни плочи и камъни върху критични основи) и ТЕРАФЛЕКС® SUPER FLEX (Еластично лепило с повишена якост за лепене на керамични плочки и гранитогрес на закрито и открито при силно натоварени основи) – професионални лепила, клас С2ТЕ, които дават сигурно и дълготрайно залепване на облицовки подложени на температурни амплитуди в широки граници, както и лекота и бързина при работа.
Класираните на първите две места от всяко регионално състезание, ще представят училищата си на прегледа на професионалното образование – Национален кръг на състезанието, което ще се проведе в Пловдив през април.
В първия ден на регионалното състезание с домакин Благоевград организаторите от образователното министерство и Професиналната гимназия „В. Левски“ представиха регламента на надпреварата. Спонсорите на отделните дисциплини поздравиха и окуражиха участниците. Практическата задача за някой дисциплините бе предшествана от теоретичен тест. На участниците в дисциплината „Облицовки“, преподаватели, гости от инспектората по образование и местни строителни фирми бяха представени системите за облицовки и настилки ТЕРАФЛЕКС® на МАРИСАН. Как се класифицират лепилата на циментова основа, как се избира подходящо лепило, в зависимост от особеностите на основата, вида на облицовката и условията на експлоатация, как се провеждат изпитванията в модерната лаборатория на русенския завод бяха основните теми на презентацията. Наред с това се обърна внимание, че за сигурност, дълготрайност и гаранция важни компоненти от системите за облицовки са подготовката на основата, хидроизолирането и фугирането – елементи от работата на облицовчика, за които марката ТЕРАФЛЕКСима решение като грундовете Тераконтакт®или Наногрунд®, Хидрозол®, Hydro and split protection, фугиращите смеси ТЕРАФЛЕКС® Silver Selection и ТЕРАФЛЕКС®Gold Selection, цветни санитарни силикони ТЕРАФЛЕКС®SANITARY и др.
Във втория ден на състезанието учениците от гимназиите в Благоевград, Брацигово, Пазарджик, Перник ,Пловдив и София показаха уменията си придобити в часовете по практика. Журито ръководено от дългогодишната преподавателка инж. Елза Янева и с членове инж. Стефан Стоев и инж. Ивайло Димитров – представители на местния строителен бизнес оцениха работата на учениците и класираха Мехмед Джамбазки от ПГСАГ Благоевград и Спас Василев от ПГСА Пазарджик съответно на първо и второ място.
Зад официалната част на състезанието, спонсорите, които работят с учениците за успешното им представяне в състезанието и преподавателите коментираха, че митичните умения на „майстора“ едва ли могат да се създадат в училище, тъй като часовете по практика в учебната програма са силно орязани. Учениците в елитните паралелки учат „за студенти“ и наблягат на теоретичната подготовка за да станат бъдещи архитекти и инженери. На учениците от паралелките до 11 клас (съвременния вариант на СПТУ) работата като специализиран строителен работник, профилиран в една или няколко области, подплатен теоретично и подготвен технологично и практически не е представена по мотивиращ начин. Освен това някой дисциплини, които са актуални и търсени на пазара на труда като инсталатори на топлоизолационни системи не са застъпени в учебната програма. Такава дисциплина няма и в състезанието. За строителните фирми остава ангажимента да обучат работниците си за собствена сметка (ако държат на реномето си) в професионалните образователни центрове, за които пък недостигат квалифицирани преподаватели. А за крайните клиенти, които нямат навика и настройката да плащат за проектиране на малки ремонти или поне за изготвяне на спецификация на продуктите от специалист, остава риска да си „намерят майстора“ или да отделят много време и нерви за да се запознаят с многообразието но възможни решения, технологии и материали.
Няма коментари