Г-н Колев, къде се намира “Марисан” на българския пазар на сухи строителни смеси и топлоизолационни материали?
“Марисан” е на българския пазар на сухи строителни смеси и фасадни продукти вече 10 години. Нашата компания е един от основните производители на тези продукти в България с изградена дистрибуторска мрежа в цялата страна и собствен търговски отдел. Основните марки на компанията – серията лепила за плочки “Терафлекс” и системата за топлоизолация “Термофлекс” – са добре познати на българския пазар, както и на румънския. Изразено в цифри, производството ни в тонове за предходната година е 63 хил. тона сухи строителни смеси и 100 хил. куб. метра топлоизолация от EPS. Приходите ни от продажби за 2007 г. в тези две категории са съответно 6 млн. лв. от EPS и 17 млн. лв. от сухи строителни смеси. За изминалата година компанията реализира годишен оборот от 23 млн. лв., което е над 100% ръст спрямо 2006 г.
Какви са тенденциите в развитието на строителния бранш у нас и какво очаквате да се случи на пазара за сухи строителни смеси в близките една-две години?
Бумът в строителния бранш се забелязва от всеки. През следващите няколко години строителството на жилищни и бизнес сгради ще продължи, но ще се увеличи и делът на инфраструктурните проекти. Чуждите инвестиционни фондове ще имат сериозна роля при всеки по-мащабен проект в строителството.
По отношение на пазара на сухи строителни смеси очаквам окрупняване, при което ще останат само тези компании, които имат сериозна производствена база, с доказано качество на продуктите си, производство, отговарящо на европейските стандарти, развита дистрибуция и иновативен подход към бизнеса.
В каква конкурентна среда работите у нас и как се справяте с нея?
На българския пазар има сериозна конкуренция в тази област. По наши данни над 250 фирми смятат, че произвеждат сухи строителни смеси, и над 35 – топлоизолация от EPS. Но реално истинските играчи у нас и в двете области са 7-8 и те разпределят помежду си над 60-70% от оборота на пазара. В този смисъл основните конкуренти на “Марисан” се свеждат до 6-7 компании.
А как се справяме с конкуренцията? Аз вече го споменах, но ще кажа още веднъж – с качествен продукт, иновации, добър търговски отдел и пазарна стратегия.
Какво предприема компанията, за да отговори на повишаващите се критерии в строителството?
Това имах предвид, когато споменах за иновациите като важен фактор за всяка компания от нашия бранш. Строителството действително се развива. Това не е статичен бранш, може би не с бързината на ИТ бизнеса, но нововъведения и модерен подход са необходими и тук. Всяка година инвестираме по няколко милиона лева, за да отговорим на все по-високите критерии, които клиентите поставят към нашия бранш. Общата ни инвестиция до момента в модернизиране на производството, иновации и разработване на нови продукти възлиза на около 13-14 млн. лв. Лабораторията, която създадохме през 2007 г., е резултат от желанието ни да развиваме продуктите си и в тази посока, както и да създаваме нови.
В какво ще се концентрирате през тази година?
В нашата инвестиционна програма за 2008 г. сме заложили да увеличим производствените си мощности с 50%. Част от тази програма вече сме реализирали с изграждането на нови халета, складове, закупуване на ново оборудване.
Как се справяте с екологичните стандарти, които важат за българските предприятия след приемането ни в Европейския съюз? Какво беше необходимо да направите във фирмата, за да отговаря тя на тези норми?
Имайки предвид естеството на производството ни, ние се стараем да покрием всички екологични стандарти. Работим в партньорство с Министерството на околната среда и водите. При нас регулярно се правят замервания на вредните емисии. Нямаме почти никакви отклонения, тъй като технологията ни е изключително добра. Знаете, че през 2009 г. предстои законово намаляване на вредните емисии с над 20 пъти. Така че през тази година ние ще работим допълнително да усъвършенстваме технологиите си, за да отговорим на бъдещите екостандарти.
Какви са амбициите на компанията за навлизане на чужди пазари?
Ние вече сме заявили своето присъствие на румънския пазар. Имаме свое представителство в Румъния, постепенно увеличаваме присъствието си там и благодарение на регионалните ни мениджъри. Като всяка компания, която иска да се развива, проявяваме интерес за навлизане на нашите продукти на нови пазари. Но смятам, че за Европа и особено извън нея, имайки предвид огромните разстояния, все още е рано да се говори на този етап.
Как задържате кадрите си?
В момента в “Марисан” на трудов договор работят над 100 души, разпределени в няколко отдела – производствен, търговски, логистичен и административен. Имаме и сезонни работници – около 50 души.
Критериите, по които набираме персонала си, са високи. Искаме в “Марисан” да работят най-подготвените, като ние се стремим да им предложим най-добрите условия.
Смятате ли, че са необходими законодателни промени, за да се насърчи работодателят у нас да инвестира в обучение на персонала
В “Марисан” има специално създаден отдел, който подготвя наши проекти за кандидатстване по европрограмите. Консултираме се с доказани чужди специалисти в бранша. Всяка година провеждаме по няколко обучения за нашите служители с цел те да са по-информирани, да затвърждават търговските си умения и в крайна сметка да бъдат по-ефективни на един пазар, където конкуренцията не е никак малка.
Няма коментари