Съвременните тенденции в лепенето на плочки и оформянето на покритията на подовете и стените в помещенията все по-често се опират на избора на тежки и масивни облицовки. Интересът към този тип облицовъчен материал се дължи основно на визулания ефект, който гарантират този тип облицовки. С избора на естествен камък и плочи от мрамор, гнайс, оникс или гранит, си осигуряваме натурален и нетрадиционен облик за поещението. С изкуствения камък пък можем да пресъздаваме всякакви форми и акцентни елементи. Широкоформатните и тежки облицовъчни плочи, от своя страна, гарантират усещане за лукс и естетическа издържаност. Общото при всички тях обаче е, че, изискват специално високоякостно и силно еластично лепило за тяхното сигурно фиксиране към основата.
В този материал се фокусираме върху основните предимства, които едно професионално лепило за камък и широкоформатни плочки трябва да притежава, за да обезпечи комфортното изпълнение на проекта.
Особеностите при лепене на естествен камък, широкоформатни плочки и тежки облицовки
Лепенето на широкоформатни плочи и тежки облицовки крие редица предизвикателства.
Силна попиваемост на облицовката. Някои видове естествен камък обикновено се характеризират със силна водопопиваемост. От гледна точка на лепилото за плочки, това означава, че влагата в разтвора може да бъде извлечена прекалено бързо и това да наруши процеса по стягането му. Резултатът от този процес може значително да увреди качеството на образуваната връзка с основата, а от там да доведе до отлепване, напукване или счупване на облицовката в периода на нейната експлоатация.
Наред с това, съществуват и съществени различия в структурата на различните типове облицовъчен материал. Някои покрития (варовик) са силно порести, което означава, че обезпечават добрия контакт с лепилото и лесното му захващане за релефа на плочката.
Други, от своя страна, са с гладка основата и затворени пори (гранит), което пък редуцира контакта с облицовката и налага нуждата от избор на високоякостни лепила.
За да се избегнат проблеми с подобен тип облицовки се препоръчва работа с полимер-модифицирани лепила с вградени добавки.
Размер и тегло на облицовката. На първо място това е спецификата на облицовката. Естественият камък и широкоформатните облицовъчни плочи, обикновено достигащи до размери над 1м х 1м, се характеризират с по-сериозно тегло. Най-големите облицовки, към които изпълнителите на проекти прибягват в днешно време дори достигат размери от над 5 м² и дебелина между 3.5 и 6 мм.
При полагане на стени, например, масата от няколко килограна на кв. м. води и до по-сериозно натоварване и риск от отлепване.
По-малък брой фуги. Поради големия си размер, този тип облицовки обикновено имат и по-малък брой фуги. В стремежа си да гарантират по-добра оптика за поещението, редица изпълнители често предпочитат да прибягват до т.нар. „безфугово лепене“. Характерно при него е, че броят и размерът на фугите са далеч по-малки, в сравнение със стандартното лепене. Това означава, че възникващите напрежения в основата не могат да се абсорбират от фугата в нужната степен. При силно натоварени помещения като например ресторанти, фоайета в обществени сгради, търговски центрове, болнични и учебни заведения и т.н., всичко това подлага облицовката на сериозни напрежения. Повтаряемостта на тези процеси засилва риска от отлепване или напукване на облицовката.
Нужда от идеално гладка и равна основа. Характерно за широкоформатните облицовки е, че поради големите си размери, те подчертават недостатъците на основите, които не са добре нивелирани. Поради тази причина, преди да започнете работа, се уверете, че основата е идеално равна. За справка, Американския институт за стандартизация препоръчва разликите в основата да не надвишават 3 мм на всеки 3 м.
Място на приложение. Друг много важен фактор при работата с този тип облицовки се явява и мястото им на приложение. Обикновено широкоформатни плочи се полагат основно в публични площи и обществени помещения като например заведения, административни сгради и т.н. Характерно за тях е, че при евентуален проблем с облицовката, ремонтите водят до сериозни предизвикателства с тяхната експлоатация, било то частични или цялостни.
Склонност към оцветяване. Естественият камък и широкоформатните облицовки в светли нюанси, характеризиращи се с по-сериозна водопопиваемост, са склонни към оцветяване или образуване на петна в различни участъци.
Как да изберем лепило за камък, широкоформатни плочки и тежки облицовки
Наличието на множество продуктови решения допълнително усложнява задачата за откриването на най-подходящото лепило за керамични покрития. За да се ориентира максимално добре из достъпните възможности, потребителят трябва да вземе редица фактори под внимание. Такива са:
-
Типа на проекта
От особена важност е специфичните характеристики и свойства на лепилото да бъдат съобразени с това дали ще се работи в интериора или в екстериора, в силно натоварени или слабонатоварени помещения, по стени и подове и т.н.
То трябва да запазва своите свойства без значение дали става въпрос за работа на открито при ниски температури и повтарящи се цикли на свиване и разширение, или на закрито в силно натоварени облицовки и площи, подложени на постоянни напрежения.
-
Особеностите на основата
Не всички лепила са способни да отговорят на изискванията на критичните и деформируеми основи. В комбинация с тежки и широкоформатни облицовки, тези особености могат да поставят лепилото на сериозни изпитания. Поради тази причина, продуктът, който предстои да изберем за нашия проект трябва да може да отговаря на специфичните особености на основата, за да гарантира дълготрайната експлоатационна надеждност на облицовката.
-
Каква облицовка предстои да се лепи
Съвременните проекти вече съчетават разнообразие от различни облицовки – гранитогрес, естествен камък като мрамор, гнайс, оникс, гранит, изкуствен камък, теракота и ред други. Лепилото, което изберете за своя проект трябва да гарантира надеждното фиксиране на облицовката към основата.
Запитайте производителите на широкоформатните облицовки или естественият камък, които сте избрали за проекта си какви лепила биха препоръчали. В отговорът им ще присъстват три основни фактора – високоякостни, гъвкави и полимер-модифицирани.
-
Планираното натоварване на облицованите площи
Лепилото за плочки, с което изберем да работим, трябва да притежава нужната еластичност, за да устоява на вибрациите и напреженията в основата, при облицоване на силно натоварени помещения. Същото се отнася и за облицовките на открито, където температурните разлики могат да породят процеси на свиване и разширение в облицовката, а от там и да доведат до отслабване на връзката и с основата.
-
Какъв метод на лепене ще се използва
Повечето лепила гарантират експлоатационна надеждност при дебелослойно лепене. Ако, обаче, проектът изисква тънкослойно лепене, то в такъв случай лепилото, което се избере от изпълнителя, трябва да се характеризира с максимална якост и еластичност дори и при минимална дебелина на слоя.
ТЕРАФЛЕКС® GOLD – лепило за камък, широкоформатни плочки и тежки облицовки
Серията професионални лепила за плочки и керамика на МАРИСАН предоставя комплексен отговор и на най-строгите изисквания. С течение на времето, в ролята си на едно от водещите решения в нея, ТЕРАФЛЕКС® GOLD, се утвърждава като синоним за изпитано качество и сигурна надеждност. Благодарение на своите изпитани качества, продуктът печели доверието на пазара и стои в основата на редица изпълнени проекти в сферата на частното и обществено строителство.
Кратки характеристики:
- Високоякостно лепило клас C2TE;
- Силно еластично лепило;
- Подходящ за тънкослойно и дебелослойно лепене;
- Не се свлича;
- Притежава удължено отворено време.
За лепене на:
- Тежки скални облицовъчни материали като гранит, оникс, гнайс, варовик и др.;
- Гранитогрес и широкоформатни плочи;
- Естествен и изкуствен камък;
- Клинкерни плочки.
Приложение:
- Площи с вградено подово отопление;
- Силно натоварени площи;
- Критични и деформируеми основи;
- Върху хидроизолационни покрития;
- Върху циментови мазилки и замазки;
- Гипскартон;
- Стари керамични плочки и мозайки;
- Силно натоварени основи и облицовки под постоянно напрежение;
- Вътре и вън.
Надеждно лепило за камък и тежки облицовки.
Както професионалистите, така и любителите често прибягват до избора на тежки и широкоформатни облицовъчни материали поради тяхната естетическа красота, усещане за провинциален дух или внушение за лукс, по-лесна поддръжка (по-малък брой фуги) и други.
Без значение дали става въпрос за гнайс, мрамор, гранитогрес, камък или други масивни материали, ТЕРАФЛЕКС® GOLD осигурява безкомпромисна якост на положеното покритие. Изпитаната надеждност на свръх якостното лепило и неговото универсално приложение, позволяват сигурни резултати при полагане на порьозни облицовки като варовик или ниско водопоглъщащи като гранит.
За комфортна работа в бани и помещения и на открито.
Интериорните и екстериорни площи налагат различни изисквания към характеристиките на лепилото, с което се полагат керамичните облицовки и покрития. На първо място, това са високата устойчивост на влага, издръжливостта на тежки климатични условия и резки температурни изменения.
Безкомпромисното удовлетворение на тези особености прави ТЕРАФЛЕКС® GOLD отлично средство за лепене на плочки и керамика върху почти всички видове основи, изложени на резки климатични промени, в т.ч. бани, балкони, тераси, покриви, цокли и други открити площи.
Гарантира стабилността на облицовката дори и при силно натоварени площи.
Най-фундаментално значимото свойство на едно лепило за плочки и керамика е способността му да гарантира стабилността на положената облицовка и нейната гарантирана издръжливост на структурни напрежения и вертикален натиск.
Изключително здравата връзка между основата и положеното покритие, постигана с ТЕРАФЛЕКС® GOLD, го прави подходящ за приложение при силно натоварени помещения като коридори, офиси, публични пространства, складове с тежки машини и оборудване и други.
Сигурно поведение при тънкослойно и дебелослойно лепене върху критични и деформируеми основи.
Нулевото плъзгане на лепилната смес, възможността за дебелослойно и тънкослойно лепене, удълженото отворено време и приложимостта при критични и деформируеми основи изкореняват нуждата от притеснения относно съвместимостта на ТЕРАФЛЕКС® GOLD с различните видове основи и техните особености.
Специфичните характеристики на продукта са гаранция за дълготрайни резултати при полагане на керамични облицовки върху площи с подово отопление, стари керамични и гранитогресни повърхности, гипсови и анхидратни замазки и други.
Перфектната комбинация на ТЕРАФЛЕКС® GOLD и системите за хидроизолиране под керамични облицовки на МАРИСАН, допълнително разширяват спектъра на приложение на продукта. Благодарение на това, сигурната защита и естетически издържаното изпълнение на влажните и мокри помещения, става лесна и приятна задача.
Бялата разновидност на нашето професионално лепило за камък и тежки облицовки – ТЕРАФЛЕКС® GOLD БЯЛ, от своя страна, позволява полагането на мрамор и всички видове прозрачни, полупрозрачни и светли мозаечни и стъклени плочки. Благодарение на факта, че лепилото не променя цвета на покрития от естествени камъни, се осигурява лесна възможност за придаване на автентично усещане и неповторим стил в дизайна на помещението.
Как да лепим широкоформатни плочи и естествен камък с ТЕРАФЛЕКС® GOLD
Спецификата на професионалното лепило за камък го правят лесно решение за работа при проекти в частното и обществено строителство. За да се гарантира сигурното фиксиране на облицовката с ТЕРАФЛЕКС® GOLD се препоръчва спазването на следната методология на работа:
Етап 1. Подготовка на основата
Лепилото гарантира перфектна адхезия към здрави и стабилни минерални основи, които не съдържат разделителни субстанции като мазнини, битум, прах и др. В случай, че в основата съществуват нестабилни участъци и слоеве със слаба механична устойчивост, се препоръчва те да бъдат предварително отстранени.
Ако вследствие на премахването им се разкрият неравности, не по-големи от 5 мм, то те могат да бъдат лесно коригирани само с помощта на лепилната смес. Ако неравностите са по-големи, то за целта се препоръчва използването на изравнителната варо-циментова мазилка ТЕРАФЛЕКС® MASTER FIX. Корекциите в основата трябва да се извършат поне един ден преди започване на процеса по лепене на плочки, за да може положеният разтвор да изсъхне изцяло.
Ако помещението, в което се работи е с по-голяма площ се препоръчва на всеки 4 – 5 м в основата да се оформят разширителни фуги с ширина около 1.5 см. Препоръчително е да бъдат запълнени със силно-еластичния PU уплътнител. Повече за оформянето на разширителни фуги и тяхната важност за стабилността на облицовките можете да откриете в този специализиран материал.
Ако основата е силно поглъщаща като например газобетонови блочкета, гипсови шпакловки или плочи, анхидритни замазки и др., тя трябва да бъде грундирата с помощта на ПОРОГРУНД® – ГРУНД ЗА ПОРЬОЗНИ ОСНОВИ най-малко 4 или 5 часа преди лепенето на плочките.
Ако основата е гладка, силно полирана и с минимално водопоглъщане като например стари плочки или мозайка, то тя трябва предварително да бъде грундирана с контактния и свързващ грунд ТЕРАКОНТАКТ®.
Повече за правилната подготовка на основата преди лепене на плочки можете да откриете в този материал.
Ако основата е от гипскартон, пресен бетон (но най-малко на 3 месеца) или циментови замазки и мазилки (положени най-малки преди месец), грундиране не се налага.
При работа в мокри помещения, както и площи, обект на тежки атмосферни условия, се препоръчва предварителното хидроизолиране на основите с ХИДРОЗОЛ® FLEX GUM 1-K или ХИДРОЗОЛ® FLEX PRO 2-K. Повече за работата с двата продукта можете да откриете в следните видео инструктажи:
Етап 2. Разбъркване на лепилото
Лепилото за плчоки се разбърква в чист неръждаем съд спрямо инструкциите на опаковката. За целта се наливат около 6.6 л чиста вода като към нея постепенно се добавя съдържанието на торбата (25 кг). Преминава се към внимателно разбъркване на сместа с електрическа бъркалка.
Лепилото се оставя да престои около 10 минути с цел активиране на вложените добавки, след което отново се разбърква за кратко. Важно е бъркането да става на бавни обороти, за да не се вкарва въздух в сместа.
Разбърканата смес запазва свойствата си за период от около 2 часа при температура между 20-25˚С.
Етап 3. Как се нанася лепило за камък ТЕРАФЛЕКС® GOLD
При работа в интериора лепилото се нанася с назъбена шпакла на тънък слой върху основата. В рамките на отвореното време (около 25 – 30 мин), положеното лепило върху основата позволява корекции в облицовката.
При работа на открито, в мокри и силно натоварени помещения, лепилото се нанася върху основата и гърба на плочката с цел да се гарантира 100% контактна повърхност.
Изборът на маламашката, с която се нанася лепилото и размера на нейните зъби зависи от размера на плочката, така че контактната повърхност между лепилото и плочката да бъде наймалко 70% при полагане на облицовки на закрито и 95% на открито.
Повече за правилната методология за лепене на плочки, както и за съвети за избора на маламашка и изискванията при работа на открито и закрито можете да откриете тук:
С фугирането може да се започне най-рано след 24 часа. При „безфугово“ лепене на широкоформатни плочи, както и при по ниски температури или в условия с по-висока влажност, с фугирането се препоръчва да се започне най-рано след 48 ч.
Няма коментари