ВиК елементите и връзките с отводнителните съоръжения в една баня обикновено заемат по-малко от 1% от нейната площ. Въпреки това обаче, те са в центъра на най-честите и сериозни проблеми, произлизащи от течове в банята. Дори нещо повече – неприятните последици често не засягат само въпросното помещение, а напротив – разпростират се в съседни такива, създаващи допълнителни проблеми. За да се избегнат всички тези главоболия е наложително да се подхожда с особено внимание към процеса по хидроизолация на сифони, тръби, изходи за ВиК елементи и други зони с концентрация на вода и остатъчна влага.
Колко уязвими са участъците около ВиК елементите всъщност?
Банята се намира в постоянен контакт с течаща вода. Върху покритията в нея оказва влияние и остатъчната влага, честата липса или оскъдното проветрение, агресивните почистващи препарати и др. Поради тази причина, баните обикновено са най-сериозно натоварените помещения в дома.
Истината обаче е, че не всички участъци в баните са изложени на еднакъв риск от проникване на влага. Причината за това е характерното свойство на водата да си проправя път през участъците с най-малко съпротивление. Иначе казано – всяка пора или пукнатина в покритието, без значение дали става въпрос за фугите между плочките или хидроизолационния слой под тях, е потенциална „пробойна“ за безпроблемното функциониране на банята.
Поради всички тези фактори, практиката показва, че най-рисковите участъци в една баня са връзките със сифона, тръбите, аксесоарите, ъглите, както и свързващите фуги между стените и пода. Именно в тези зони най-често се образуват пукнатини, които с течение на времето започват да пропускат влага.
На какво се дължи това?
Причината за това е честата липса или неправилното изпълнение на тяхната хидроизолационна защита.
Редица експерти доказват, че най-големите и чести проблеми при хидроизолирането на сгради, произхождат от неспазването на два основни принципа – „Принцип 99%“ и „Принцип 90%/1%“:
-
Принцип 99% – около 99% от проблемите с влагата в сградите се дължат на казуси, несвързани с използваните материали или проблеми в хидроизолационната система
Имайки предвид милионите квадратни метри хидроизолация, уплътнители и аксесоари, положени на сградите, които обитаваме, може да се заключи, че само в 1% от случаите, проблемите се дължат на некачествени материали. Или с други думи – само в 1% от случаите, хидроизолационната защита може да предаде сградата.
В болшинството от ситуациите, проблемът се дължи на некачествено полагане, човешки грешки, избор на неправилния тип система за конкретното приложение, неправилен подбор на материали или цялостната липса на такива (спестяване от грунд, например), недобра подготовка на основата и дори полагане на прекалено голямо количество материал.
-
Принцип 90%/1% – 90% от проблемите, свързани с проникването на влага в конструкцията се зараждат в 1% от нейната площ
Въпросният 1% от площта на едно помещение най-често обхваща връзката между две отделни равнини и ъглите, оформяни помежду им. Или с други думи – всички фуги, съединения и връзки между отделни компоненти в конструкцията. Обикновено тук пак става въпрос за човешка грешка, подценяване важността на защитата на конкретната зона или некомпетентност.
Това е ѝ причината защо въпреки постоянното развитие на строителната индустрия и производството на все по-качествени и надеждно материали, проблемите с влагата да продължават. А веднъж преминала защитната стена, влагата започва своето агресивно разпространение във всякакви посоки в конструкцията.
Какви могат да бъдат последствията от неправилната хидроизолация на ВиК елементите в банята?
Течовете от банята обикновено са особено трудни за идентифициране. Най-често разбираме за тях по последствията не в самото помещение, а в площите в съседство. Поради тази причина, те не трябва да се разглеждат като изолиран проблем, тъй като с течение на времето могат да обхванат всички помещения в дома, а много често да имат проявление и в цялата сграда.
Иначе казано – оцветяване и възникване на петна, подкожушване на финишното покритие, миризма на влага, образуване на мухъл и вредни микроорганизми и др. Въпросните последствия обикновено се появават по стените и таваните на помещенията, граничещи с проблемната баня. Това могат да са коридорите и антретата в съседство, таванът на банята на съседа под нас и т.н. В случай, че проблемът не се отстрани навреме и влагата продължи да навлиза в конструкцията, то тя може да засегне и няколко апартамента или помещения в съседство.
Едно такова развитие на проблема може да доведе след себе си и далеч по-сериозни последствия като например влошаване на якостните и експлоатационни показатели на строителните материали и елементи в конструкцията, отлепване или компрометиране на финишните покрития (боя, тапети, керамични облицовки, паркет), корозия на метални елементи и др.
Никой не иска вниматлено подбраните плочки в банята, красивите ламперия или тапети в коридора да пострадат поради дребно невнимание към детайла при хидроизолацията на тръбите в банята.
Последствията, произлизащи от един подобен проблем имат много проявления. Такива са:
- Помещенията в дома и тези в съседство могат да изгубят своя естетически вид и здравословната си жизнена среда и комфорт;
- Разбиване на облицовката и покритията в банята до откриване на първоизточника на теча;
- Невъзможност за адекватна експлоатация на банята – едно от най-важните помещения в дома;
- Нужда от скъпоструващи ремонти не само у дома, но в редица случаи в жилищни сгради и при имотите в съседство, в случай, че те също са засегнати;
- Утежняване на бюджета, а при невъзможност за бързо отреагиране и отстраняване на проблема, може да се достигне и до съдебни спорове със съседи.
Как да си спестим всички тези неприятности?
Най-лесният начин да не се стига до подобен проблем е да запомним едно важно правило – керамичната облицовка, сама по себе си, не може да стопира разпространението на влагата в конструкцията. Колкото и ясно да е на пръв поглед, истината е, че и до днес този често срещан мит заблуждава потребителите.
Дори и най-скъпите лепила за плочки или фугиращи смеси не могат да се противопоставят на агресивното влияние на водата. Причината е, че те не са проектирани с тази функция.
И, докато при балкони негативните последици от липсата на хидроизолация често могат да не се проявяват в такива мащаби, факта, че баните се намират в постоянен контакт с течаща вода прави нейното наличие задължително.
Но това не е всичко. Само по себе си, наличието на хидроизолация не е достатъчна гаранция за предотвратяване на бъдещи проблеми с течове. Ключът се корени в начина на нейното полагане и внимателното изпълнение на най-критичните участъци в помещението, а именно – изходите за ВиК елементите, ъглите и всички вертикални, хоризонтални и ъглови фуги. В тези зони обикновено се срещат две или повече равнини като в тях са концентрирани големи напрежения, водещи до напуквания.
Правилното полагане на малък детайл като хидроизолационния маншет може да бъде разликата между безпроблемно функционираща баня и нуждата от скъпоструващ ремонт.
На примера по-долу се забелязва как в първия случай, маншетът не уплътнява около извода. На практика няма никакъв смисъл от неговото наличие, тъй като по начина, по който е положен, не изпълнява никаква функция и критичните участъци около тръбите остават изцяло незащитени.
На втория пример се забелязва как хидроизолационният маншет плътно застъпва всеки един от изводите така, че да не позволява проникването на вода около него.
Много често изводите за тръбите не са добре уплътнени, както на примера по-долу. В такъч случай е въпрос на време водата да проникне в конструкцията и да създаде допълнителни проблеми.
Често се случва въпросното уплътнение около изводите да се прави само със санитарен силикон. След това се монтират розетките за ВиК елементите и потенциалната „пробойна“ остава скрита под тях. В такъв случай е само въпрос на време да възникне проблем в уплътнението, вследствие на стареенето на силикона. Тъй като участъкът е скрит и не може да се инспектира без премахване на розетките, то течът най-често се адресира впоследствие, вместо превантивно.
Практиката показва, че в повечето случаи няма разлика между неправилно положената хидроизолация и цялостната ѝ липса освен изразходването на средства за материали.
Поради тази причина, внимателният подход към защитата на ВиК елементите и критичните участъци в банята е от особена важност.
Три принципа за правилна защита на критичните участъци в банята
За да гарантираме безпроблемното функциониране на банята и да редуцираме рисковете от възникване на течове е важно да спазваме няколко важни принципа:
-
Защита на ВиК елементи, фуги и ъгли с подходящи хидроизолационни аксесоари
Връзките с отводнителните и канализационни съоръжения и тръбопроводите трябва задължително да бъдат правилно уплътнени с хидроизолационни маншети (за тръби и за сифони). Всички ъглови фуги трябва да бъдат уплътнени с еластична хидроизолационна лента както във вертикала, така и в хоризонтала. В ъглите тя трябва да стъпва върху специално положени ъглови елементи.
-
Предварителна подготовка на хидроизолационните аксесоари
За да се улесни процеса на работа се препоръчва мерките за маншетите да се вземат предварително на база на изводите в помещението. Така може спокойно да се разчертаят местата за нужните прорези в аксесоарите и да се провери дали те адекватно уплътняват участъците около изводите.
В противен случай се рискува бързане, неправилно оразмеряване и изрязване на аксесоарите в процеса на работа, увреждане пригодността на маншетите и лентите и др.
-
Избор на подходяща висококачествена хидроизолация
Инвестицията в качествена хидроизолация трябва да се разглежда като застраховка срещу бъдещи разходи за ремонти. Една добре изпълнена хидроизолация на ВиК елементите в банята би следвало да гарантира надеждна експлоатация в рамките на 15 или дори над 20 години. В случаи, при които се прави компромис с хидроизолацията обаче, този срок може да бъде съкратен значително. Проблемът с течовете може да се прояви още в рамките на първата година, докарвайки след себе си нуждата от скъпоструващ и трудоемък ремонт.
А никой не иска да реновира чисто новата си баня само поради избор на некачествено хидроизолационно покритие или неправилното му полагане.
Портфолиото на МАРИСАН предлага разнообразие от висококачествени решения за защита на банята от влага. От еднокомпонентни течни мембрани като ХИДРОЗОЛ® FLEX GUM 1-K до двукомпонентни хидроизолационни шламове като ХИДРОЗОЛ® FLEX PRO 2-K – решенията в гамата предлагат надеждни, силно еластични и дълготрайни покрития.
Качествената хидроизолацията на ВиК елементите в банята се крие в малките детайли
Решението при липса или неправилно полагане на хидроизолация и, произлизащите вследствие на това негативни последици често е само едно – цялостно премахване на облицовката, подготовка на основата, нанасяне на хидроизолационен слой и полагане на нова облицовка. В допълнение към това трябва да се добавят и материалите, нужни за ремонт на помещенията, разположени в съседство под проблемната баня, в случай, че влагата е нанесла поражения и там. Така, първоначалното планиране и спестяването на малко средства се оказва далеч по-скъпа „инвестиция“, съпроводена с дискомфорт и разход на време и ресурси.
Именно поради това качественото хидроизолиране е един от основните и задължитени методи за защита на целия дом. А ключът към него се крие във вниманието към детайла.
Правилните методи за изпълнение на хидроизолация на ВиК елементите в банята са показани в следния видео инструктаж:
Няма коментари