Защитата на откритите балконски пространства е винаги разумна инвестиция, независимо дали имате теч или извършвате изолирането като превантивна мярка. Циментовите хидроизолационни замазки, предлагат голяма устойчивост на влага и се комбинират лесно с почти всички строителни материали и основи.
Научете как се полага мазана хидроизолация на балкона и кои са важните стъпки, които трябва да следвате.
Условия на работа при хидроизолиране на балкона
Преди да започнете работа трябва да се уверите, че външните условия – температурата и влажността – са подходящи. При ремонти в преходните сезони, трябва да се отчете и голямата температурна разлика между нощта и деня и достигането на крайни температури. Препоръчителният температурен диапазон както на въздуха, така и на основата е от +5 до +30 °С при влажност на въздуха под 80%.
Добре е да отчетете и влажността на основата. Ако имате теч, повърхността видимо задържа вода или дълго време е била подложена на дъжд и сняг е важно да се изчака до изсъхването ѝ. Това важи и за новоизляти плочи, при които не са приключили процесите на съхнене и улягане. За измерване на влагата съществуват различни методи, като в последните години разпространени са влагомерите за бетон. Тези уреди не могат да гарантират точност на измерванията, но са достатъчно добър ориентир, ако основата е била подложена на овлажняване.
Нормално, при повечето бетонни и циментови основи препоръчителната остатъчна влажност е около 10%.
Защо е важно да отчетете влажността?
Съдържащата се във вътрешността вода рано или късно ще започне да се изпарява. Когато полагате хидроизолация Вие запечатвате повърхността, тъй като хидроизолиращите продукти имат ниска паропропускливост.
Водните пари, които не могат да преминат създават предпоставка за подуване на покритието, намаляване на адхезията и в крайна сметка разрушаване, както на готовото покритие, така и самата основа.
Подготовка преди работа
В зависимост от вида и състоянието на пода или стените на балкона, те могат да изискват различно третиране. Задължително обаче е да отговарят на някои основни критерии за постигането на добър резултат:
- Да са достатъчно здрави;
- Да са устойчиви на натоварване;
- Да са почистени от прах, мазнини и други разделителни субстанции.
Ще разгледаме и някои по-разпространени примери от практиката.
При полагане на хидроизолация върху плочки на терасата
Циментовите мазани хидроизолации позволяват нанасяне върху стари керамични покрития, при условие че те са здрави. Ако плочките на терасата нямат отчупени части, не са напукани и са здраво захванати не е нужно да влагате излишни усилия в тяхното премахване. Чрез почукване проверете дали има невидими участъци със слабо захващане. Кухият звук при почукването показва слаба връзка с лепилото.
Хидроизолиране върху бетонни плочи и циментови замазки
В случай, че се налага цялостното премахване на настилката на балкона, трябва да отстраните всички компрометирани участъци и слоеве докато достигнете здрава основа. Това най-често означава и премахването на лепилото и замазката, ако има такава.
Проверка за дефекти
Проверете за дефекти, по-големи фуги или ронещи се участъци. По малките пукнатини с ширина и дълбочина до 20 милиметра могат да бъдат запълнени с полиуретанов уплътнител, който издържа на напреженията и притежава достатъчна еластичност.
Ако фугите са със сложна форма, за тяхното запечатване използвайте гъвкавата бутилова лента преди да започнете работа с хидроизолиращата смес. Тя е подходяща за облепяне на прагове, первази, дълбоки свързващи фуги и др.
Изравняване на пода и придаване на наклон
По-големите дефекти трябва да бъдат запълнени с подходяща изравнителна смес. Смесите на циментова или варо-циментова основа са подходящи за закърпване и заглаждане на малки и големи участъци на стените и пода. В зависимост от дебелината на направените кръпки може да се наложи да изчакате до няколко дни до пълното им изсъхване.
Препоръчително е да вложите време и усилия в придаване на подходящ наклон на пода, както и инсталиране на подходящ сифон или друг отвор за оттичане на водата от терасата. За цялостно изравняване, ако повърхността е твърде неравна и за корекция на нивото на балкони с голяма площ са подходящи циментовите подови замазки. Те са добър избор и за създаване на твърда повърхност, издържаща механични натоварвания, в случай че планирате поставяне на топлоизолационен слой.
Кога да грундирате основата?
Грундирането преди полагането на двукомпонентна хидроизолация не е задължително, но се препоръчва при някои случаи:
При силно попиващи или порести основи – Такива са газобетонът, тухлата, хоросанът. Старият и силно изсъхнал бетон, както и земно-влажните замазки също имат повишена попиваща способност. Импрегнирането им с грунд за порьозни и силно попиващи повърхности ще намали попиваща способност и ще подобри адхезията с хидроизолационния шлам.
При гладки и непопиващи повърхности – Тук е задължителна обработката с контактен грунд за обработка на гладки повърхности, като плочки, мозайки или полиран бетон. Той ще създаде подходяща грапава повърхност и необходимите условия за сцепление. Старите мозайки също имат нужда от грундиране.
При ронещи се основи – В този случай обработката със заздравяващ грунд ще заздрави повърхността, ще запечата праха и ронещите се частици и допълнително ще импрегнира пода или стената в дълбочина.
Не е необходимо да поставяте грунд, ако работите върху нови плочи, замазки и мазилки, след тяхното пълно изсъхване.
Нанасяне на грунд
Грундиращата течност се нанася лесно с четка баданарка, валяк или при по-големи пространства с пръскачка. Положеното количество не трябва да е твърде голямо и не трябва да се образува гланцов филм. Поради тази причина не е добре да полагате втори слой грунд. След 2 до 4 часа можете да продължите с работата, като за да избегнете полепването на прах по грундираната повърхност не оставяйте хидроизолирането за следващия ден.
Кога е необходимо армиране?
Армирането е необходимост, когато основата е нестабилна, с много пукнатини и със сравнително голяма площ. Пропускайки армирането, рискувате старите пукнатини да се пренесат върху новата изолация. Армировката балансира напреженията и неутрализира ефекта от движенията на основата.
Усилването на конструкцията се извършва заедно с нанасянето на първия изолационен слой. Едни от най-добрите продукти за тази цел е армиращото платно, изработено от нетъкан текстил. То се вгражда в пресния слой, като се притиска, за да се премахнат гънки и мехури. При вграждането на всяка нова ивица гарантирайте минимум 5 см застъпване с вече поставeните.
Ако основата е в много лошо състояние можете да положите и втори слой платно, като трябва да изчакате 3, 4 часа до пълното втвърдяване на стария.
Първи слой и изолиране на ъглите
Консистенцията на готовата смес позволява измазване с четка или шпакловане с маламашка.
Ако съществуват остри ръбове в основата, които ще се хидроизолират, то тяхното заглаждане и скосяване ще увеличи устойчивостта на готовото покритие в тези участъци. Добре е да обработите първо фугите, ъглите, ръбовете и зоните на свързване на стените с пода.
Тези зони са концентратори на напрежения, в които обикновено има движения на строителната конструкция в различни равнини, които са особено критични за хидроизолационния слой. По тази причина на към тях трябва да се подходи с особено внимание!
За да се неутрализират и поемат безопасно тези движения, в прясно положения първи слой се вграждат хидроизолационна лента и ъглови елементи. Те се притискат с маламашка, така че да прилепнат добре. В последствие трябва да бъдат изцяло покрити с хидроизолираща смес. Изводи на тръби, сифони и други връзки се изолират с подходящ хидроизолиращ маншет.
На места с голямо водно натоварване (тераси с големи площи и/или дължини, покривни тераси, веранди, лоджии и др.), както и в случаите, когато хидроизолацията се нанася върху напукани основи, е необходимо във все още прясно положения първи слой, да бъде монтирано устойчиво на алкални въздействия армиращо платно.
Завършеният слой трябва да е с дебелина до 3 мм. По-голямата дебелина може да попречи на нормалното изсъхване на сместа.
Полагане на втори слой
Към нанасянето на втория слой можете да преминете след 3, 4 часа. Повърхността вече трябва да е втвърдена, но не изцяло изсъхнала. Вторият слой се полага напречно на първия. Така си гарантирате плътното запълване и на случайно пропуснати участъци, както и по-добро изравняване.
Два слоя с обща дебелина 5-6 мм са достатъчни за качествено изолиране на терасата от влагата.
Завършващо покритие
След 72 часа хидроизолацията ще е напълно изсъхнала. Можете да продължите с полагането на завършващото покритие – в повечето случаи монтаж на керамична облицовка.
Лепилата с които тя се полага обикновено са на циментова основа и като правило имат изключително добра адхезия към хидроизолациите на циментова основа, без да е необходима допълнителна подготовка на повърхността, което определя тяхното масово използване под керамични облицовки – практика, която се е наложила като правило в строителството.
За да постигнете качествен краен резултат препоръчваме избора на професионален продукт с голяма еластичност и устойчивост на ниски и високи температури , като ХИДРОЗОЛ ® FLEX PRO 2-K. Научете повече за полезните свойства на продукта и открийте актуална цена на циментовата хидроизолация онлайн.
Няма коментари